teferruat

  • 06.07.2012
  • 02:30 PM
  • Wrzl

Fotoğraflara Instagram efektlerini web üzerinden veren 5 site 2

Instagram milyar dolar edince daha da hırsla retro fotoğraflar çekmeye ve paylaşmaya başladık. Peki akıllı telefonları olmayanların başı kel mi? Ya da şöyle demek lazım: bilgisayarda bu eskitilmiş fotoğraf efektlerini vermek mümükün mü? Photoshop bilenler için kolay açıkçası. Ama bu işi en hızlı yoldan ve bedava yapan siteler var.  İşte bu sitelerden 5 tanesi:


PicFull sitesi üyelik gerektirmeden, hızlıca fotoğraf upload etmeye ve efekt seçmeye izin veriyor. Dilerseniz Facebook ve Twitter hesabınızdaki fotoları da aktarabiliyorsunuz. Chrome browser eklentisi ve Facebook uygulaması üzerinden de aynı işlevleri yerine getirebiliyor.

Rollip servisi de üye olmadan 40 fotoğraf  efektini hemen uygulayabileceğiniz bir site. Efekt uyguladığınız fotoyu da hemen Facebook’tan paylaşmanıza ve ya bilgisayarınıza indirmenize olanak tanıyor.

Pixlr-o-Matic sitesi en geniş kapsamlı efekt, film ve çerçeve seçeneklerine sahip. Resim upload edebildiğiniz gibi direk webcam’inizden fotoğraf çekip düzenleyebiliyorsunuz. Yani epey avantajlı. Ayrıca Instagram’a en yakın efektleri Pixlr’dan alabiliyoruz.


Picyou, Facebook ve ya Twitter hesabınızla üye olabileceğiniz bir servis. Fotolara 8 efekt uygulanabiliyor ve Polaroid çerçevesi eklenebiliyor. Ayrıca fotoğrafınızı dilediğiniz gibi kırpabiliyorsunuz. Picyou sitesi aynı zamanda bir sosyal paylaşım ortamı. Fotoğraflarınızı yayınlayıp yorumlar alabileceğiniz bir ortam.

Son zamanlarda en fazla kullanılan efektlerden biri de TiltShift efekti. Fotoğrafları minyatürize gibi gösterebilen türde bir efekt. TiltShift Maker sitesi de sadece bu efekt için özelleşmiş bir site. Fotoğrafınızı yükleyip ince ayarlar vermenize imkan tanıyor.

Evet, bu 5 site sayesinde Instagram türevi retro fotoğraf efektlerini bilgisayarınızdan hızlıca uygulayabilirsiniz. (Kaynak makale.) Elbette her yükselen, popüler olan kavram gibi Instagram’dan da nefret edenler gün geçtikçe artmakta. Özellikle fotoğrafçılığı meslek edinenler herkesin bu efektler vasıtasıyla sanatsal fotoğraf  çektiğini düşünmesine sıcak bakmıyorlar. Son olarak birkaç Instagram nefreti üzerine komik ve çarpıcı mesaj içerikli çalışma paylaşayım sizlere 🙂


RSS'le yorumlara abone olun

2 fevkalade yorum yapılmış.

  1. AhmeD says:

    Teşekkürler. Araştıracağım bu konuyu..

  2. çok teşekkür ederim, çok işime yaradı

Buyrun, klavyenizden bal damlasın

Klavyeden bal damlatma ünitesi:

* konmuşsa onsuz olmaz

Neticat; WordPress ve FREEmium teması.
Geliştirenler: Dariusz Siedlecki ve FreebiesDock.com